Zakończenie roku akademickiego

miejsce_przyjazne_seniorom

Zarząd Stowarzyszenia Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku


Zaprasza słuchaczy na uroczystość zakończenia roku akademickiego 2014/15 w dniu 16 czerwca 2015 roku do Parku Tradycji Hutnictwa i Górnictwa na godzinę 16:00.

Przewidujemy bogaty program i poczęstunek dla słuchaczy SUTW.

ZAPRASZAMY!

 

Medale słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

igrz15_03Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku w sobotę 16 maja wczesnym rankiem wyruszył na Olimpiadę. Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku odbyła się już po raz siódmy w pobliskich Łazach koło Zawiercia. Siemianowicki UTW uczestniczył już drugi raz w Olimpiadzie i w tym roku wróciliśmy z tarczą, bo z dwoma srebrnymi medalami. Uniwersytet reprezentowało 30 osób, z czego 15 osób było zawodnikami w różnych kategoriach sportowych i czynnie uczestniczyło w zmaganiach. Walczyliśmy w zawodach lekkoatletycznych, pływackich, tenisie stołowym, zawodach kajakarskich, turnieju boule (gdzie nasza koleżanka doszła do ćwierćfinału i niewiele brakowało do medalu) oraz wyścigach rowerowych. I to właśnie w tej konkurencji odnieśliśmy sukces – dwa srebrne medale w dwóch grupach wiekowych (których, nie podamy). Panie Krystyna Ligocka i Wiesława Szlachta zdobyły srebro. A właściwie to wszyscy wróciliśmy z medalami, bo każdy z zawodników otrzymał medal za uczestnictwo. Oczywiście świetnie się bawiliśmy (co widać na zdjęciach), pogoda nam dopisała, humory również, nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie.

W Olimpiadzie brało udział pięćdziesiąt Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego kraju, łącznie około 3000 osób bawiło się w Łazach na wspaniałej imprezie integracyjnej. Wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy i hymn Olimpiady, nie mogło także zabraknąć olimpijskiego znicza, który został zapalony przez organizatorów. Był także przemarsz zawodników. Nasze miasto było godnie reprezentowane, maszerowaliśmy pod flagą miasta w ślicznych pomarańczowych koszulkach, które także wyróżniały nas wśród innych uniwersytetów. Przygotowujemy się już do wyjazdu za rok, a zawodnicy zaczynają trenować, bo za rok mamy apetyty na złote medale. Nasz wyjazd na Olimpiadę odbył się przy częściowym wsparciu finansowym Prezydenta Miasta – Stowarzyszenie otrzymało grant na ten cel.

O diecie bezglutenowej w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku czyli wykład p. Magdaleny Kaczmarskiej pt.”Bezglutenowo czyli smacznie i na czasie”

gotowanie1Czasem dolegliwości zdrowotne zmuszają nas do zmiany diety na bezglutenową.

Dieta bezglutenowa to sposób odżywiania wykluczający z pożywienia białko znane jako gluten. Gluten znajduje się przede wszystkim w zbożach-pszenicy, życie i jęczmieniu. Oprócz tego dodawany jest powszechnie do jedzenia celem podniesienia walorów smakowych lub jako rodzaj konserwantu.

Przejście na dietę bezglutenową nie jest skomplikowane.

Dietę najlepiej rozpocząć od detoksykacji- cały dzień małymi łyczkami pijemy tylko wodę celem nawilżenia organizmu.

Dieta obejmuje: warzywa, owoce, mleko i nabiał, napoje ( kawa,herbata), jaja, kukurydzę, ziemniaki, orzechy, fasole, groch, mięso i ryby. Wszystkie produkty w formie czystej, nieprzetworzonej, bez żadnych dodatków.

Dowiedzieliśmy się także co to jest celiakia, która powoduje nieodwracalne uszkodzenia w jelicie cienkim w czasie spożywania glutenu i innych protein, które znajdują się w zbożach.

Nawet jeżeli nie chorujemy na celiakię, rezygnacja z glutenu może sprawić cuda dla naszego zdrowia.

Wartości odżywcze zawarte w pokarmie glutenowym możemy łatwo pozyskać z innych źródeł.

Wspaniale właściwości pro-zdrowotne mają: cebula, czosnek, cynamon, imbir, kurkuma, kokos.

Ważne jest abyśmy zwiększyli ilość spożywanych świeżych warzyw i owoców i w ten sposób pomogli swojemu organizmowi oczyścić się ze zbędnych produktów przemiany materii.

Jedzmy 5 mniejszych posiłków dziennie. W piramidzie żywieniowej jaka jest dla nas zalecana, produkty zbożowe powinny być na samym czubku.

Nie musimy wyrzekać się całkowicie wszystkich ulubionych słodyczy. Najlepiej jednak samemu przygotować je w domu. Zamiast mąki do wypieków możemy np. wykorzystać zmielone migdały.

Suplementy diety (witaminy) mogą też zawierać gluten. Dlatego używajmy np. zamiast syntetycznej Wit.C wyciąg z róży.

Joanna Zawadzka – Słuchaczka SUTW

Jak dbać o rodzinne pamiątki?

zdjęcia 003 zdjęcia 002…Taki tytuł nosił wykład przeprowadzony przez Piotra Matuszka pracownika Archiwum Państwowego w Katowicach dla słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dowiedzieliśmy się od kiedy zapisuje się nasze urodziny i zgony, oczywiście funkcje tą początkowo pełniły wyłącznie parafie   kościelne. Już wiemy, że początki instytucjonalne dzisiejszych urzędów stanu cywilnego to początki wieku XVIII. Wiemy, też, że dokumentów nie należy przechowywać w foliowych torbach, przewiązywać gumkami. Dowiedzieliśmy się, że porządkując rodzinne archiwa nie powinniśmy niczego bezkrytycznie wyrzucać, zawsze możemy zwrócić się do Biblioteki Miejskiej , Muzeum czy właśnie Archiwów – to instytucje, które gromadzą różnorodne dokumenty. A pamiętajmy, że każde zdjęcie , każdy dokument to czyjeś życie, to mała cegiełka, która buduje nasze społeczności lokalne. Gościliśmy również na wtorkowym wykładzie dwoje dziennikarzy z Radia Katowice w osobach red. Beaty Tomanek i red. Bogdana Widery, którzy nawiązując do tematyki wykładu zaprosili nas na najbliższą sobotę do Biblioteki Śląskiej na spotkanie z cyklu „ Czy to prawda, że…” poświecone wybitnym Ślązakom, których portrety będą prezentowane jesienią na wystawie Silesius w Europarlamencie w Brukseli. Zapraszamy również, bo też możesz wytypować swojego bohatera. Oczywiście nie zabrakło świątecznych życzeń, bo wszak one już tuz tuż. Rada słuchaczy przygotowała słodką niespodziankę czyli czekoladowe zajączki dla naszych miłych słuchaczy. A My spotykamy się już po świętach i mówić będziemy o diecie bezglutenowej, która myślę, że będzie bardzo wskazana po świątecznych uciechach .

 

Wiesława Szlachta

„Uniwersytet się bawi”

zdjęcia 014Kobieta jest piękna i kobieca  przez cały rok, więc  trzymając się  tej zasady w Uniwersytecie Trzeciego Wieku  bawiliśmy się 17 marca świętując Dzień Kobiet. Scenariusz spotkania  przygotowała  i poprowadziła  całość uroczystości Rada Słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku , zaś  sala widowiskowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej  zmieniła się na to popołudnie  w salę kawiarnianą. Program spotkania do ostatnich  chwil był utrzymywany w głębokiej tajemnicy ,  więc i zaskoczenie było ogromne . Zdecydowanym „gwoździem” wieczoru był balet, który  wykonał fragment „Jeziora Łabędziego” Piotra Czajkowskiego , oczywiście w  rolę  primabalerin wcieliły się nasze przemiłe  słuchaczki .  Było wspólne śpiewanie, ale również  zadebiutował chór , który być może przekształci się w nową formę zajęć  na Uniwersytecie. Rozważaliśmy o życiu na poważnie i na wesoło. Dowiedzieliśmy się jak naprawdę wygląda „ Życie sanatoryjne”. Jedna z koleżanek zadała pytanie gdzie podziała się dawna babcia- babuleńka i jak dziś zastąpiła ją nowoczesna babcia. Konkluzja jest taka , że dzisiaj są bardzo nowoczesne babcie i wszystkie chodzą na Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku . Długo by jeszcze trwały rozmowy kuluarowe przy kawie  i herbacie. A za tydzień  czyli  24 marca spotkamy się jak  zawsze o godz. 16.00 na kolejnym wykładzie. Zapraszamy, bo za chwilę czas podsumowań i zbierania zaliczeń do indeksów.

 Wiesława Szlachta

„Seniorzy w akcji”

bezNazwy2

Rusza Konkurs „Seniorzy w akcji”  –  inkubator + dotacje

Jesteś osobą 60+? Masz pomysł na działania w swojej społeczności, pasje i doświadczenia, którymi chcesz się podzielić?

Masz 18-35 lat i razem z osobą 60+ chcesz rozkręcić międzypokoleniową akcję?

Zgłoś pomysł na projekt społeczny. Dopracuj go przy wsparciu ekspertów i zdobądź dotację.

Czytaj dalej