W piękny majowy dzień i w nie mniej pięknej okolicy, bo w Koszęcińskim zamku  i parku, spotkali się seniorzy nie tylko z województwa śląskiego. „Senior Aktywny Artystycznie”, stanowi część projektu „ Razem dla seniorów”. Wśród licznych atrakcji odbyły się różnorodne warsztaty, np. taneczne, wokalne,  dykcji i recytacji. Specjaliści z zakresu  medycyny prowadzili warsztaty aktywności ruchowej i prozdrowotnej. Były także liczne prelekcje i wykłady oraz prezentacje różnych zespołów senioralnych. Dzień zakończył się rewelacyjnym, jak zwykle koncertem zespołu pieśni i tańca „Śląsk”. Spotkanie zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.

Nasze miasto reprezentowała liczna grupa seniorów – około 100 osób, które zajechały w dwa autokary do Koszęcina. Oprócz  Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który otrzymał okolicznościowy dyplom, bawili się w Koszęcinie również członkowie Śląskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Osób Niepełnosprawnych . A już w najbliższą sobotę sportowe zmagania w Łazach na olimpiadzie. Trzymajcie kciuki, bo my liczymy na medale.

 

Wiesława Szlachta

Foto: Z Kędzierski 

Niezmiernie interesujący wykład w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku  odbył się wczoraj…a dokładniej, była to wycieczka czyli „Przyrodnicze wędrówki po Siemianowicach”. Naszym przewodnikiem był znany i lubiany pedagog, biolog z wykształcenia i pasji – Pan Adam Balon.  Poznaliśmy bogactwo roślinności w Parku Miejskim i jego okolicach .

A jest tam co oglądać, gdyż w naszym  Parku  znajduje się kilka zabytków przyrody. Pan Adam długo mógłby opowiadać o drzewach, unikatowych  roślinach, kwiatach. Wszyscy słuchaliśmy z ogromnym zainteresowaniem i nawet wiosenna burza, która straszyła gdzieś z oddali, nie zepsuła  nam miłej wycieczki.

A jak na wiosnę przystało, nasza społeczność rusza na dalsze wycieczki. Już w najbliższy czwartek wybieramy się do Koszęcina, gdzie odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach projektu „ Razem dla Seniorów”, któremu patronuje  Marszałek Województwa . W sobotę tj. 27 maja  Olimpiada Sportowa dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku  w Łazach, gdzie oczywiście wystawiały naszą reprezentację.  Jeszcze w maju nasz chór uniwersytecki będzie się prezentował na kolejnym przeglądzie Chórów  i Zespołów Wokalnych w Bytomiu . Czyli maj mamy niezwykle aktywny i tylko jeszcze jeden wykład, 6 czerwca godzina 16.00 spotkanie  z zakresu medycznego i powoli przygotowujemy się do zakończenia roku akademickiego. Już myślimy nad przygotowaniem atrakcyjnego programu .  W czerwcu natomiast we współpracy z Fundacją Park Śląski,  Biblioteka zaprasza na bezpłatne warsztaty tabletowe  w ramach projektu Senior Działa.  Zapisy w sekretariacie Biblioteki . Zapraszamy.

 Wiesława Szlachta

 

Tydzień Bibliotek trwa w najlepsze, jak obiecaliśmy na zakończenie mocny akcent, czyli spotkanie autorskie z JAROSŁAWEM KRETEM , na które zapraszamy serdecznie w najbliższy piątek, tj. 12 maja o godz. 18.00 . Na spotkaniu będzie można zakupić książki autora z autografem. Wstęp wolny. Zapraszamy! 

Wtorkowe  spotkanie w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, przyciągnęło wielu słuchaczy bo i temat  był  niezwykle interesujący. Spotkaliśmy się  z dr. Radosławem Molendą – psychologiem , adiunktem Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Jedną z pasji dr Molendy jest przedstawienie psychologii jako nauki ciekawej i interesującej, zrozumiałej i użytecznej w codziennym życiu. Kolejną pasją naszego gościa jest literatura piękna i astrologia w aspekcie psychologicznym. I stąd  temat wczorajszego wykładu: „Znaki zodiaku jako archetyp psychiki”, w którym nasz gość omówił dwanaście znaków zodiaku używanych przez  astrologię  w ujęciu  psychologicznym.  Niezwykle interesujące  było przypisanie do każdego znaku postaci z literatury pięknej jako reprezentacji archetypów poszczególnych znaków. Nie ukrywamy, że każdy z nas również porównywał własne cechy charakteru do znaku zodiaku. Zapewne osobistego. Spotkamy się jeszcze  z dr Molendą aby  pogłębić nasza wiedzę astrologiczną. A już 23 maja zapraszamy na przyrodnicze wędrówkę po Siemianowicach. Oprowadzi nas niezawodny Pan Adam Balon. Zapraszamy jak zwykle o godz. 16.00 .

 

Wiesława Szlachta

Naukowe badania wskazują, że najszybciej zapamiętujemy: nowości, informacje zaskakujące i… informacje o bliźnich  czyli ploteczki. Właśnie nad problem naszej pamięci i procesu zapamiętywania pochyliliśmy się na kolejnym wykładzie w SUTW. W niezwykle przystępny  sposób, przybliżył nam ten temat dr Marek Kaczmarzyk; neurodydaktyk i wykładowca akademicki. Przy okazji dowiedzieliśmy się, iż  nie powinniśmy posługiwać się pojęciem ”starość”, które zastąpiło pojęcie późna dojrzałość”. Też nam się podoba i brzmi zdecydowanie lepiej. Z panem doktorem umówiliśmy się na kolejne spotkanie i nie tylko dlatego, że czegoś nie zapamiętaliśmy ale temat jest niezwykle interesujący. Kolejne spotkanie, też będzie interesujące, pogłębimy wiadomości o atmosferze ziemskiej, o której  już 18 kwietnia opowie dr Antoni Winiarski jak zwykle o godz. 16.00 zapraszamy.

Wiesława Szlachta

Miejska Biblioteka Publiczna

Niezwykle interesujący wykład w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku  wygłosił dr Jacek Kurek; eseista muzyki i malarstwa, animator kultury, poeta i pedagog. Wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego . Wykład poświęcony  był  renesansowemu i barokowemu malarstwu, obrazom i słowom towarzyszyła muzyka, a rozpoczął się od zacytowania   przejmujących słów kardynała Józefa Ratzingera o zranieniu „strzałą piękna” jako źródle prawdziwego poznania sięgają intuicji wyrażonych jeszcze przez Platona i ogłaszają fundamentalną prawdę o znaczeniu sztuki i estetyki. Zranieniu towarzyszy ból, pięknu – cierpienie. „Strzała piękna”, o której mówi Ratzinger, choć zadaje ból, nie tyle rani, ile uskrzydla, unosi w górę, pozwala człowiekowi przekraczać samego siebie, wznosić się, czyni go odkrywcą. Jest   to    doświadczenie   zwiastujące   jednocześnie   narodziny    zachwytu i przebudzenie. Człowiek zraniony „strzałą piękna” staje u wrót, które otwierają fascynujący, nieznany, choć niekoniecznie nowy świat. Zachwyt – jak głęboki oddech, jak przebudzenie, jak ponowne narodziny – jest prawdziwym początkiem i źródłem poznania.

Już dziś zapraszamy Państwa na kolejny wykład 21 marca o godz. 16.00. O tym jak działa ludzkie oko  opowie  przedstawiciel salonów optycznych „Doktor Marchewka”, spotkanie będzie połączone z przesiewowym badaniem wzroku. Zapraszamy.

 

Wiesława Szlachta

„…Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem,
każdy ma swój czas i porę,
niech to dla Ciebie będzie drogowskazem,
nie wszystkie kwiaty zakwitają razem…”

22 lutego 2017r. odbyło się w Miedzynarodowym Centrum Kongresowym II Forum Seniora.
Moderatorem Forum była red. Elżbieta Kazibut-Twórz.

Śląscy seniorzy już po raz drugi spotkali się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas Forum Seniora. Debaty zorganizowanej przez Dziennik Zachodni we współpracy ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim. 

Punktualnie o godz. 12 rozpoczęło się Forum Seniora, adresowane do najstarszych mieszkańców naszego regionu. To już druga odsłona wspólnego projektu, która tym razem odbywa się pod hasłem: ,,Kanapa to nie miejsce dla seniorów”.

Głównym celem spotkania była motywacja mieszkańców do szeroko pojętej aktywności – nie tylko fizycznej, ale i społecznej i umysłowej. Możliwości jest coraz więcej, śląskie miasta są coraz bardziej przyjazne seniorom, trzeba tylko wyjść z domu i rozejrzeć się po najbliższej okolicy. Wymówką nie mogą być niskie dochody – większość z proponowanych aktywności jest za darmo albo za symboliczną opłatą. Zostało naukowo dowiedzione, że osoby aktywne, które realizują swoje pasje i dzielą czas z innymi ludźmi mniej chorują i żyją dłużej. To wielokrotnie podkreślali uczestnicy konferencji.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli seniorzy skupieni wokół UTW w całym regionie. Obecni są również goście specjalni, a zarazem paneliści: Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego prof. Grzegorz Opala, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego przy Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach dr hab. Anna Zwierzchowska, kierownik Zakładu Specjalnej Edukacji Fizycznej w Katowicach, prof. AWF w Katowicach prof. dr hab. Inż. Jacek Szołtysek, kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr Helena Hrapkiewicz, kierownik UTW przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

Wśród obecnych na debacie seniorów szczególnie podekscytowani są członkowie SUTW w Siemianowicach, którzy zajęli 3 pozycję w Plebiscycie Dziennika Zachodniego na najlepszy UTW na Śląsku. To właśnie oni na zakończenie dzisiejszego spotkania oficjalnie odebrali nagrodę.

( skorzystano z tekstu DZ)

 

  1. 02 – „Śląsk w okresie II wojny światowej” – Leszek Drabicki (historyk Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich)

23.02 – „Kulisy II wojny światowej” – Artur Garbas (znawca historii wojskowości, pracownik Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich)

9.03 –  „Pionierzy kapitalizmu na Górnym Śląsku” – Tomasz Kostro (znawca historii przemysłu, autor książki pt. „Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach, milionerach, ich fortunach i przygodach”)

23.03 – „Obchody 1000-lecia chrztu i państwowości Polski w 1966 r. na Górnym Śląsku” – dr Kornelia Banaś (historyk katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej)

6.04 –  „Skrzypce na przestrzeni wieków” – Jarosław Adamus (kompozytor, skrzypek, członek zespołów muzyki dawnej we Francji)

20.04 – „Radość życia codziennego dnia” – Grażyna Salata (pedagog, znawczyni pedagogiki waldorfskiej)

11.05 – „Tajniki współczesnej sztuki” – Jarosław Bednarz (artysta plastyk, pracownik Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich)

  1. 05 – „500 lat Reformacji” – Władysława Magiera (historyk, przewodnik PTTK, autorka publikacji o historii Śląska Cieszyńskiego)

8.06 – „Dżihad kontra McŚwiat – konflikt islamu ze światem Zachodu” – Wojciech Grzyb (etnograf Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich)

22.06 – Zakończenie cyklu zajęć Akademii Muzealnej połączone z wręczeniem dyplomów uczestnictwa. Gościem spotkania będzie Henryk Falkus – skarbnik miasta, przewodniczący komisji historycznej UM, który zaprezentuje swoją kolekcję odznaczeń wojskowych.

Jak co roku w styczniu Zarząd Stowarzyszenia Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosił swoich słuchaczy na koncert  noworoczny w Parku Tradycji. Imprezę uświetnili znakomici goście: Przewodniczący Rady Miasta Siemianowice Śl.  Adam Cebula, Jego Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach  prof. dr hab. Władysław Szymański, Rektor Senior Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej imienia kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach profesor Akademii Jezuickiej Ignacianum w Krakowi Mirosław Wójcik, profesor nadzwyczajna doktor habilitowana – Elżbieta Górnikowska-Zwolak z Uniwersytetu Śląskiego, prezydent dwóch poprzednich kadencji, pomysłodawca i współzałożyciel SUTW Jacek Guzy, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak.

Na wstępie prowadzący koncert przypomnieli słuchaczom o ostatnich sukcesach SUTW: Zajęciu 3 lokaty w sondażu Dziennika Zachodniego „Uniwersytet Trzeciego Wieku na 6+” i o udanym występie chóru na II Kolędowaniu Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Częstochowie.

W pierwszej odsłonie koncertu wystąpili studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod opieką Dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego prof. zw.dr hab.inż Feliksa Widery. Bogaty repertuar składał się z pieśni polskich. W drugiej części koncertu gości i słuchaczy zachwycił recital Marty Tadli solistki i aktorki znanej z chorzowskiego Teatru Rozrywki. Po imprezie słuchacze podkreślili bardzo wysoki poziom wykonawców i ciepłe emocje, które będą im towarzyszyły po tym muzycznym wydarzeniu.

Michał Płonka

Foto: Zbigniew Kędzierski