wykład SUTW 016

Jak pracuje Twoje serce

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

…tego mogli dowiedzieć się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku na kolejnym wykładzie prozdrowotnym, przeprowadzonym przez dr Annę Storch-Uczciwek. Pani doktor specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej i kolejny raz mogliśmy skorzystać z jej wiedzy.  Nasze serce jest zaprogramowane na 100-120 lat, lecz niestety nasze „grzechy” powodują, że czasami wcześniej odmawia nam  posłuszeństwa. Właściwe odżywiane , sport, ruch oraz unikanie używek ma wpływ na nasze serce i jakość życia. To my decydujemy o naszym zdrowiu i samopoczuciu.  Pani doktor pokazała nam jak  zmierzyć tętno bez użycia aparatu, ćwiczenia , które  zobrazowały  jak ruch wpływa na prace serca . Przypomnieliśmy sobie jak udzielić pierwszej pomocy  osobom poszkodowanym,   Szczególnie zwracała uwagę  na nadwagę i otyłość, którą niestety często zauważamy  już u małych dzieci, a to właśnie  te czynniki i brak ruchu mają ogromny wpływ na nasze serce. Odpowiednia  profilaktyka  zwiększa nasze szanse na dobre życie . Dzięki kontaktom z Panią doktor umówiliśmy się na konsultacje kardiologiczne. Kolejny wykład już 07 czerwca , również  prozdrowotny , omówimy problem niedosłuchu, który także  jest chorobą cywilizacyjną.

Wiesława Szlachta

wykład SUTW 016

Olimpiada UTW Łazy

Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku na Olimpiadzie

 

Trzeci Wiek Na Start – pod takim hasłem odbywała się VIII Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych . Głównym organizatorem  Olimpiady był  UTW w Łazach.

21 maja 2016 roku nad Zalewem „ Mitręga” w  Łazach spotkali się  członkowie UTW z całej Polski oraz zaproszeni członkowie z Wiednia i Ukrainy. Po ceremonii otwarcia , zapaleniu znicza i odśpiewaniu hymnu  olimpiady rozpoczęły się konkurencje sportowe.:

– na  Zalewie  „ Mitręga – strzelectwo, kajaki, przełaje rowerowe

– w Parku Wodnym „Jura” – pływanie

– a stadionie  „ Łazowianka” – lekkoatletyka i boule

– w Miejskim Ośrodku Kultury – szachy  i brydż

– w Hali Sportowej  „ Klaudiusz „ tenis  stołowy

– w Zespole Szkół im. R. Gostkowskiego – łucznictwo

Imprezami towarzyszącymi były bezpłatne  badania , masaże i porady medyczne oraz przegląd  zespołów artystycznych UTW, które porwały do tańca wszystkich uczestników.

Była to ogromna impreza o zasięgu już międzynarodowym, bo uczestniczyły reprezentacje UTW z Austrii i  Ukrainy . Łącznie nad zalewem Mitręga spotkało się około 3000 osób. W tym 980 osób zmagało się w zawodach  sportowych. Nasza grupa była bardzo liczna, bo aż 42 osobowa. Aktywnie  braliśmy udział w konkurencjach sportowych : w biegach na 60 i 200 metrów, kolarstwie przełajowym,  tenisie stołowy, wyścigach kajakowych, turnieju  boule, strzelaniu z karabinu pneumatycznego i pływaniu.  Łącznie wystawiliśmy 12 zawodników ,  i wróciliśmy z tarczą, bo w pływaniu Pani  Teresa Rzepecka zdobyła srebrny medal.  Byliśmy też widoczną grupą, dzięki  jednakowym koszulkom a szliśmy pod flagą miasta  i mieliśmy swojego gitarzystę, który towarzyszył  nam we wspólnym  śpiewaniu . Nasz wyjazd był sponsorowany przez Prezydenta Miasta Siemianowic Śląskich. Nasze Stowarzyszenie  złożyło ofertę w konkursie w obszarze sportu i nasz wniosek został pozytywnie oceniony, za co serdecznie dziękujemy.  Oczywiście już przygotowujemy się do  przyszłorocznej olimpiady, bo tam jest wspaniała atmosfera i dobra zabawa.

Wiesława Szlachta

 

igrz15_11

Jedziemy znowu na Olimpiadę do Łaz

To już VIII Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i organizacji senioralnych.

Nasi zawodnicy pod kierunkiem kapitana Wiesławy Szlachty wystąpią w konkurencjach pływackich, biegowych, pchnięciu kulą, przełajach rowerowych, tenisie stołowym, zawodach kajakowych, turnieju Boule oraz strzeleckich.

Reprezentuje nas kadra 13 zawodników, których dopingować będzie 28 kibiców naszego UTW.

Nad całością będzie czuwać pani Prezes Stowarzyszenia. Wyjazd na igrzyska wspomógł grant Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie oraz darowizna ubezpieczyciela.

Impreza będzie miała miejsce 21 maja w Łazach. Nasi słuchacze oprócz udziału w igrzyskach poznają historię i kulturę okolic Łaz (do 1947 gmina Rokitno-Szlacheckie).

Życzymy powodzenia i liczymy na grad medali naszych seniorów.

konc34

Koncert noworoczny 2016

Kończy się wyjątkowo krótki w tym roku karnawał, więc  należy go wykorzystać do samego końca. Nie inaczej bawili się słuchacze Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy spotkali się   na tradycyjnym koncercie noworocznym w Parku Tradycji. Oczywiście sala była wypełniona prawie do ostatniego miejsca, bo i repertuar był  na najwyższym poziomie.

W pierwszej części wystąpili młodzi śpiewacy – studenci Akademii Muzycznej w Katowicach, zaprezentowali oni wspaniałe dobrany repertuar  muzyk klasycznej.  W drugiej części wieczoru wystąpiła nasza rodzima gwiazda, Pani Beata Mańkowska. Jak zwykle Pani Beata porwała salę do wspólnej zabawy i wspólnego śpiewania. I tak rozbawieni słuchacze tanecznym krokiem zakończyli I semestr roku 2015/2016 i rozpoczęli równocześnie w semestr II.  Przypominamy, iż najbliższy wykład  już  16 lutego, będziemy kontynuować zwiedzanie Indii czyli „ Historia Indii- odsłona druga”.

Oczywiście na tak wspaniałym koncercie nie mogło zabraknąć znamienitych gości. Gościliśmy Pana Prezydenta Rafała Piecha, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Adama Cebulę. Nie zabrakło również Państwa Radnych. Kręgi naukowe reprezentowała Pani  prof. Elżbieta  Górnikowska –Zwolak  z Górnośląskiej  Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Mysłowicach. Nie mogło zabraknąć życzeń noworocznych a i lampka szampana w przerwie  była, jak na koncert noworoczny przystało. A później bawiliśmy się już mniej oficjalnie  i bardziej  kuluarowo, ale także śpiewająco. Nasz chór uniwersytecki, który rozpoczął działalność  w pierwszym semestrze wykorzystuje każdą okazję  do śpiewania.

Wiesława Szlachta

Koncert noworoczny 2016

Plan wykładów 2016

Data Godzina

Rodzaj zajęć

Miejsce
02.02.2016  

16.00

 

Koncert Noworoczny – Akademia Muzyczna, Beata Mańkowska Park Tradycji

ul. Orzeszkowej 12

16.02.2016 16.00 Włodzimierz Musiał: „ Historia Indii – druga odsłona” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

01.03.2016 16.00 prof. Antoni Winiarski: „Dlaczego niebo jest niebieskie  jak wyjaśniamy różne zjawiska atmosferyczne” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

15.03.2016. 16.00 Adam Tracz: „ Islam – barbarzyńska religia?” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

05.04.2016 16.00 Przemysław Fabiański: „Trzęsienie serc w Nepalu” ”Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

19.04.2016 16.00 Bożena Wiśniowska: „ Fascynacja kobietą w twórczości mistrzów  malarstwa zachodnioeuropejskiego i polskiego”  

Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

10.05.2016 16.00 dr Arkadiusz Kuzio – Podrucki:

 „ Henckel von Donnersmarckowie Kariera i fortuna rodu”

Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

24.05.2016 16.00 dr Agnieszka Stroch- Uczciwek:

 „ Jak pracuje Twoje  serce

Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

07.06.2016 16.00 Magdalena Pieronkiewicz:

 „ Niedosłuch jako choroba  cywilizacyjna”

Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

21.06.2016 16.00 Uroczyste zakończenie Roku Akademickiego Park Tradycji  

ul. Orzeszkowej 12

ZAJĘCIA  DODATKOWE

26.04.2016 16.00 Ernest Strokosz: „Wycieczka po  Siemianowicach  Śląskich Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

17.05.2016 16.00 Zwiedzane Muzeum Śląskiego Muzeum Śląskie  Katowice,

ul. Dobrowolskiego 1

BIBLIOTEKA PROPONUJE  WYKŁADY OTWARTE POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA – RAFAŁA PIECHA

17.03.2016 17.00 Anita Witek: „Józef Skrzek – harcmistrz” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

21.04.2016 17.00 Anita Witek : „Henryk Sławik” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

19.05.2016 17.00 Anita Witek: „Fitznerowie” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

16.06.2016. 17.00 Anita Witek : „Matka Teresa von Tiele Winkler” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

65 lat PTTK w Siemianowicach

PTTK_02 PTTK_01Mirosław Salisz – przewodnik turystyczny, Siemianowickiego Oddziału PTTK  był gościem ostatniego wykładu na Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Oddział PTTK w Siemianowicach  powstał w latach 50 – tych XX wieku, jak większość oddziałów , które były zakładane przy dużych zakładach przemysłowych , nasz oddział był związany  z hutą. Ważną osobą dla ruchu turystycznego  w naszym mieście była pani Anna Szanecka, która przez wiele lat prowadziła  koło PTTK w Jordanie. To ona zaraziła pokolenie siemianowiczan  pieszymi i nie tylko wycieczkami. Przypomnieliśmy sobie  rajdy i złazy organizowane w latach  70 tych w Fabudzie, Hucie czy przez  Kopalnie Michał.  Dowiedzieliśmy się, że X Jubileuszowy Złaz Młodzieży Siemianowickiej  był sygnowany piękną odznaką z postaciami z bajek. Współcześnie możemy się wybrać na szlak zabytków techniki, gdzie nasz  Park Tradycji  zajmuje czołowe miejsce .  Zapewne wybierzemy się na szlak „Śląskie Smaki” gdzie koniecznie trzeba zaliczyć Tyskie Browary Książęce i Muzeum Browaru w Żywcu.  Zapewne nie wszyscy wiedzieli , że przez nasz Bytków przebiegają aż trzy oznaczone szlaki  turystyczne ,   najciekawszy  nosi nazwą Szlaku Husarii.  My już umówiliśmy się  na wiosenne zwiedzanie naszego miasta i jego ciekawych zakątków. Połączymy  wtedy  zdrowe z ciekawym, bo wszak  ruch  to zdrowie a ciekawość, oczywiście ta pozytywna przynosi wiedzę.

Zapraszamy słuchaczy SUTW na ostatni już wykład w tym roku,  15 grudnia dr Agnieszka Stroch –Uczciwek opowie nam jak zaprzyjaźnić się ze swoim sercem.

Wiesława Szlachta