„Seniorzy w akcji”

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

bezNazwy2

Rusza Konkurs „Seniorzy w akcji”  –  inkubator + dotacje

Jesteś osobą 60+? Masz pomysł na działania w swojej społeczności, pasje i doświadczenia, którymi chcesz się podzielić?

Masz 18-35 lat i razem z osobą 60+ chcesz rozkręcić międzypokoleniową akcję?

Zgłoś pomysł na projekt społeczny. Dopracuj go przy wsparciu ekspertów i zdobądź dotację.

Czytaj dalej

Cyberprzemoc czyli jak ochronić swoją tożsamość

zdjęcia 006 zdjęcia 007

10 lutego obchodziliśmy  Dzień Bezpiecznego Internetu, więc Uniwersytet Trzeciego Wieku  będąc trendy zaplanował wykład na temat „ Cyberprzemoc czyli jak ochronić swoją tożsamość” , który przeprowadził Pan Dariusz Płoskonka na co dzień pracownik Urzędu Miasta, przy okazji dziękujemy Panie Dariuszu.  Jak się okazało 90% obecnych na sali uczestników wykładu korzysta z Internetu . Mówiliśmy o plikach Cookie, dowiedzieliśmy się co to jest  Phising , Spoofing ale również co robić aby chronić swoją tożsamość i nie dać się oszukać czy okraść w sieci. Co może się zdarzyć podczas robienia przelewów bankowych czy podczas zakupów na allegro. Wielką dyskusję wzbudziła informacja o marce telewizorów, które mogą nas podsłuchiwać a może nawet podglądać. Chciałoby się powiedzieć za wielkim bardem Czesławem Niemenem „dziwny jest ten świat”. Okazuje się, że oko wielkiego brata jest wszechobecne i   praktycznie  musimy się z tym pogodzić i nauczyć żyć. Mówiliśmy także o bezpiecznym korzystaniu z bankomatów i jak bezpiecznie płacić kartą. Zapraszamy na kolejny wykład 24 lutego, wybierzemy się w podróż do Chorwacji a oprowadzi nas licencjonowany przewodnik Pan Vaso Bokun.

 

Wiesława Szlachta

Ziemia Święta – węzeł gordyjski Bliskiego Wschodu

wyk_01 wyk_02

Janusz Kling , dziennikarz, wykładowca i Ambasador Pokoju ( M.S.A.P) był gościem i kolejnym wykładowcą w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Niezwykle ciekawe wystąpienie dotyczyło złożonej sytuacji politycznej, regionalnej i obyczajowej na Bliskim Wschodzie. Wykład zatytułowany „ Ziemia Święta – węzeł gordyjski Bliskiego Wschodu” zaledwie wprowadził nas w ten niezwykle ciekawy ale i trudny temat. Oczywiście nie zabrakło odniesień do tragicznych wydarzeń we Francji. Pan Janusz Kling przekazał nam również wiadomość z nieodległego Lelowa, gdzie właśnie 27 stycznia rozpoczęła się kolejna pielgrzymka do grobu Cadyka. Przypominamy słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, iż od lutego zaczynają się zajęcia w II semestrze, najbliższy wykład już 10 lutego. Wszystkie zajęcia rekreacyjne odbywają się zgodnie z planem bez przerwy zimowej. Zapraszamy również na bezpłatne warsztaty 3 i 17 lutego o godz. 11.30 – sala w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Warsztaty prowadzone będą przez Radę Słuchaczy.

Wiesława Szlachta

Jasełka w Bibliotece

Święta za nami ale magiczna atmosfera ciągle się unosi…chcąc ja zatrzymać na dłużej zapraszamy serdecznie 16 stycznia o godz. 16.00 na Jasełka w Bibliotece. Swoją interpretację tego wzorowanego na średniowiecznych misteriach franciszkańskich widowiska o Bożym Narodzeniu zaprezentują uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Siemianowicach Śląskich. Zapraszamy nie tylko rodziców i dziadków naszych artystów , ale także wszystkich tych, którzy chcą raz jeszcze poczuć magię świąt. Wstęp wolny.

Jasełka w Bibliotece

„Smak miłości” w Bibliotece czyli spotkanie z polską Bridget Jones”

plakat Iga Adams 15.01.15Zapraszamy serdecznie 15 stycznia 2015 o godz. 17:00 na spotkanie z siemianowicką pisarką Sylwią Chmiel (pseudonim Iga Adams), które odbędzie się w Bibliotece Centralnej przy al. Sportowców 3. Autorka swoją przygodę z pisaniem zaczynała od bajek dla dzieci („Miś Gabryś i przyjaciele”,  „Rymowanki Cezarego” , „Pszczółka Basia”), postanowiła spróbować czegoś nowego i tak powstała powieść „Smak miłości”, która opowiada o perypetiach kobiety poszukującej miłości. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę autorki z autografem.

korytarz_retro_www (1)

ZAPRASZAMY!!!! WSTĘP WOLNY

LALKI ŚWIATA

lalki świataplakat

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich zaprasza serdecznie 16 grudnia o godz. 12.00 na wernisaż   wystawy, zatytułowanej „Lalki świata”. Wystawa jest efektem wieloletniej pasji dwóch pań: Ewy i Jagody Liszki, które zechciały wypożyczyć swą cenną kolekcję Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich. Wystawa to gratka nie tylko dla najmłodszych ale i tych nieco większych dzieci. Mamy nadzieję, że wystawa nie tylko wywoła uśmiech na twarzach oglądających, ale także pozwoli nam wszystkim sięgnąć pamięcią do czasów beztroski, dzieciństwa , pełnego magii, pluszowych misiów ale także lalek… bo cóż to za dzieciństwo bez choćby jednej lalki?

IMG_1837 lalki 4 zaproszenie Lalki Świata

MBP

Pod niebem Siemianowic

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich przy al. Sportowców 3

Zaprasza serdecznie 19 listopada o godz. 14.00 na wernisaż wystawy prac uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Siemianowicach Śląskich „ Pod niebem Siemianowic”. Wernisaż będzie połączony z prezentacją książki Katarzyny Szojdy „ Bajko-nur czyli nura w bajkę”.

plakatzss Czytaj dalej

Siemianowice Śląskie przeciw przemocy wśród osób starszych

z16947102F,Stres-zaczyna-sie-w-glowie--ale-sprawia--ze-komork Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich oraz Miejskie Ośrodek Pomocy Społecznej zapraszają serdecznie 19 listopada o godz. 15.45  do Biblioteki przy al. Sportowców 3, na spotkanie dotyczące zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie wobec osób starszych. Spotkanie jest organizowane w ramach projektu „Siemianowice Śląskie przeciw przemocy – projekt poprawy sytuacji rodzin zagrożonych przemocą” współfinansowanego przez  Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich od września do grudnia 2014r.. Podczas spotkania przewidziane jest wystąpienie przedstawiciela Policji, który przybliży seniorom zjawisko przemocy zwłaszcza wśród osób starszych oraz miejsc, gdzie zagrożone lub poszkodowane osoby mogą zgłosić się po pomoc itp. Na spotkanie zapraszamy  osoby w wieku 50+, a szczególnie słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytety Trzeciego Wieku .

Spotkanie będzie możliwe dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich.

ZAPRASZAMY!!!!

MBP