igrz15_11

Jedziemy znowu na Olimpiadę do Łaz

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

To już VIII Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i organizacji senioralnych.

Nasi zawodnicy pod kierunkiem kapitana Wiesławy Szlachty wystąpią w konkurencjach pływackich, biegowych, pchnięciu kulą, przełajach rowerowych, tenisie stołowym, zawodach kajakowych, turnieju Boule oraz strzeleckich.

Reprezentuje nas kadra 13 zawodników, których dopingować będzie 28 kibiców naszego UTW.

Nad całością będzie czuwać pani Prezes Stowarzyszenia. Wyjazd na igrzyska wspomógł grant Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie oraz darowizna ubezpieczyciela.

Impreza będzie miała miejsce 21 maja w Łazach. Nasi słuchacze oprócz udziału w igrzyskach poznają historię i kulturę okolic Łaz (do 1947 gmina Rokitno-Szlacheckie).

Życzymy powodzenia i liczymy na grad medali naszych seniorów.

konc34

Koncert noworoczny 2016

Kończy się wyjątkowo krótki w tym roku karnawał, więc  należy go wykorzystać do samego końca. Nie inaczej bawili się słuchacze Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy spotkali się   na tradycyjnym koncercie noworocznym w Parku Tradycji. Oczywiście sala była wypełniona prawie do ostatniego miejsca, bo i repertuar był  na najwyższym poziomie.

W pierwszej części wystąpili młodzi śpiewacy – studenci Akademii Muzycznej w Katowicach, zaprezentowali oni wspaniałe dobrany repertuar  muzyk klasycznej.  W drugiej części wieczoru wystąpiła nasza rodzima gwiazda, Pani Beata Mańkowska. Jak zwykle Pani Beata porwała salę do wspólnej zabawy i wspólnego śpiewania. I tak rozbawieni słuchacze tanecznym krokiem zakończyli I semestr roku 2015/2016 i rozpoczęli równocześnie w semestr II.  Przypominamy, iż najbliższy wykład  już  16 lutego, będziemy kontynuować zwiedzanie Indii czyli „ Historia Indii- odsłona druga”.

Oczywiście na tak wspaniałym koncercie nie mogło zabraknąć znamienitych gości. Gościliśmy Pana Prezydenta Rafała Piecha, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Adama Cebulę. Nie zabrakło również Państwa Radnych. Kręgi naukowe reprezentowała Pani  prof. Elżbieta  Górnikowska –Zwolak  z Górnośląskiej  Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Mysłowicach. Nie mogło zabraknąć życzeń noworocznych a i lampka szampana w przerwie  była, jak na koncert noworoczny przystało. A później bawiliśmy się już mniej oficjalnie  i bardziej  kuluarowo, ale także śpiewająco. Nasz chór uniwersytecki, który rozpoczął działalność  w pierwszym semestrze wykorzystuje każdą okazję  do śpiewania.

Wiesława Szlachta

Koncert noworoczny 2016

Plan wykładów 2016

Data Godzina

Rodzaj zajęć

Miejsce
02.02.2016  

16.00

 

Koncert Noworoczny – Akademia Muzyczna, Beata Mańkowska Park Tradycji

ul. Orzeszkowej 12

16.02.2016 16.00 Włodzimierz Musiał: „ Historia Indii – druga odsłona” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

01.03.2016 16.00 prof. Antoni Winiarski: „Dlaczego niebo jest niebieskie  jak wyjaśniamy różne zjawiska atmosferyczne” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

15.03.2016. 16.00 Adam Tracz: „ Islam – barbarzyńska religia?” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

05.04.2016 16.00 Przemysław Fabiański: „Trzęsienie serc w Nepalu” ”Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

19.04.2016 16.00 Bożena Wiśniowska: „ Fascynacja kobietą w twórczości mistrzów  malarstwa zachodnioeuropejskiego i polskiego”  

Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

10.05.2016 16.00 dr Arkadiusz Kuzio – Podrucki:

 „ Henckel von Donnersmarckowie Kariera i fortuna rodu”

Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

24.05.2016 16.00 dr Agnieszka Stroch- Uczciwek:

 „ Jak pracuje Twoje  serce

Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

07.06.2016 16.00 Magdalena Pieronkiewicz:

 „ Niedosłuch jako choroba  cywilizacyjna”

Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

21.06.2016 16.00 Uroczyste zakończenie Roku Akademickiego Park Tradycji  

ul. Orzeszkowej 12

ZAJĘCIA  DODATKOWE

26.04.2016 16.00 Ernest Strokosz: „Wycieczka po  Siemianowicach  Śląskich Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

17.05.2016 16.00 Zwiedzane Muzeum Śląskiego Muzeum Śląskie  Katowice,

ul. Dobrowolskiego 1

BIBLIOTEKA PROPONUJE  WYKŁADY OTWARTE POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA – RAFAŁA PIECHA

17.03.2016 17.00 Anita Witek: „Józef Skrzek – harcmistrz” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

21.04.2016 17.00 Anita Witek : „Henryk Sławik” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

19.05.2016 17.00 Anita Witek: „Fitznerowie” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

16.06.2016. 17.00 Anita Witek : „Matka Teresa von Tiele Winkler” Miejska Biblioteka Publiczna

al. Sportowców 3

 

65 lat PTTK w Siemianowicach

PTTK_02 PTTK_01Mirosław Salisz – przewodnik turystyczny, Siemianowickiego Oddziału PTTK  był gościem ostatniego wykładu na Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Oddział PTTK w Siemianowicach  powstał w latach 50 – tych XX wieku, jak większość oddziałów , które były zakładane przy dużych zakładach przemysłowych , nasz oddział był związany  z hutą. Ważną osobą dla ruchu turystycznego  w naszym mieście była pani Anna Szanecka, która przez wiele lat prowadziła  koło PTTK w Jordanie. To ona zaraziła pokolenie siemianowiczan  pieszymi i nie tylko wycieczkami. Przypomnieliśmy sobie  rajdy i złazy organizowane w latach  70 tych w Fabudzie, Hucie czy przez  Kopalnie Michał.  Dowiedzieliśmy się, że X Jubileuszowy Złaz Młodzieży Siemianowickiej  był sygnowany piękną odznaką z postaciami z bajek. Współcześnie możemy się wybrać na szlak zabytków techniki, gdzie nasz  Park Tradycji  zajmuje czołowe miejsce .  Zapewne wybierzemy się na szlak „Śląskie Smaki” gdzie koniecznie trzeba zaliczyć Tyskie Browary Książęce i Muzeum Browaru w Żywcu.  Zapewne nie wszyscy wiedzieli , że przez nasz Bytków przebiegają aż trzy oznaczone szlaki  turystyczne ,   najciekawszy  nosi nazwą Szlaku Husarii.  My już umówiliśmy się  na wiosenne zwiedzanie naszego miasta i jego ciekawych zakątków. Połączymy  wtedy  zdrowe z ciekawym, bo wszak  ruch  to zdrowie a ciekawość, oczywiście ta pozytywna przynosi wiedzę.

Zapraszamy słuchaczy SUTW na ostatni już wykład w tym roku,  15 grudnia dr Agnieszka Stroch –Uczciwek opowie nam jak zaprzyjaźnić się ze swoim sercem.

Wiesława Szlachta

intro-2f

Nowa odsłona kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”

intro-2f

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skorzystanie z „chwilówki” zdecydowało się około 10 proc. Polaków i aż jedna czwarta z nich przyznała, że nie wie, co należy zrobić przed podpisaniem umowy finansowej, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego we wrześniu 2015 r. Aby zwiększyć świadomość społeczną związaną z zawieraniem umów finansowych, już w poniedziałek 23 listopada startuje kolejna odsłona kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”.

KOMUNIKAT PRASOWY         ZANIM PODPISZESZ

skorzystano ze strony http://www.federacjautw.pl/

Dziedzictwo Kulturowe Indii

IMG_8104

Dziedzictwo Kulturowe Indii to temat ostatniego wykładu w SUTW wygłoszonego przez Włodzimierza Musiała, organizatora wycieczek i przewodnika turystycznego  po tym rejonie. Pan Włodzimierz  jest chyba jedynym z cenniejszych ambasadorów Indii,  bo jest on niezwykle zafascynowany kulturą Wschodu a Indii szczególnie. Ale już Ryszard Kapuściński nasz wielki reportażysta , który w 1955 r. peregrynował po Indiach w „ Podróżach z Herodotem” pisze, że  został skazany na Indie czyli połknął bakcyla. Rozpoczęliśmy od tradycyjnego , pełnego  szacunku powitania Namaste,  co w tłumaczeniu oznacza od serca do serca. Indie, to   kraj niezwykłych doznań, przeżyć i doświadczeń. Jest to  7 kraj na śweicie pod względem wielkości. Na tym subkontynencie zamieszkuje ok. 1.300 ml ludzi, a roczny przyrost ludzkości to ok. 28 mln. rocznie. Dzisiaj średni okres życia to 70 lat. Językiem łączącym ten wielokulturowy kraj posługujący się niezliczoną ilością języków i dialektów jest język angielski, który jest spuścizną po imperium brytyjskim. Indie to kraj w 70% rolniczy a podstawową rośliną uprawną jest ryż.    Nas, czyli Panie uczestniczące w wykładzie  – a sala była pełna, szczególnie zainteresowało sari, czyli tradycyjny strój indyjski. Sari to pas materiału długości 6 metrów a szerokości 90 cm. Notabene sari nigdy nie jest zbyt ciasne bo jest w każdym rozmiarze, w zależności jak je udrapujemy . A sari są przepięknie kolorowe, urzekające, zmysłowe i tajemnicze. Sari jest strojem zamężnej kobiet. W Indiach niezwykle ważne  jest spotkanie z drugim człowiekiem, bo w Indiach żyje się zgodnie z kołową koncepcją czasu nazywaną kalaczakrą, czyli żyjemy tu i teraz. Pomimo tego, iż  wykład trwał dwie godziny  zdołaliśmy zwiedzić tylko mauzoleum Taj Mahal, przypomnijmy  przepiękny zabytek znajdujący się na liście UNESCO,  cudownie opisany przez Waldemara Hansena  w książce „Pawi tron”.  Jeszcze na chwilę  zaglądnęliśmy do  Kadżuraho, kompleksu świątyni  składającego się z 88 obiektów sakralnych, których kolumny są ozdobione scenkami z Kamasutry i niestety czas  się nam skończył. Oczywiście zakończonym nasza wspólna wyprawą do Indii  na kolejnym  wykładzie  w semestrze letnim. I oczywiście wszyscy nabraliśmy ogromnej ochoty na podróż do Indii.

Przygotowała: Wiesława Szlachta