ZAPISY do Siemianowickiego UTW

Zarząd Stowarzyszenia Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich zapraszają osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku

w dniach 7-9 września do Miejskiej Bibliotece Publicznej przy al. Sportowców 3, w godz. 10.00-13.00,

gdzie  odbędą się zapisy  do Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

7 i 8 września zapraszamy osoby, które uczęszczały na zajęcia SUTW w latach ubiegłych, prosimy o zabranie legitymacji słuchacza!!! 9 września zapraszamy nowe osoby, które nie uczęszczały jeszcze na zajęcia SUTW. Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń W wyżej wymienionych dniach ,  odbędą się także zapisy na zajęcia warsztatowe i rekreacyjne. Organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zakończenia zapisów.

SUTW16_093

Zakończenie roku akademickiego Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W miniony wtorek Stowarzyszenie Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończyło kolejny rok akademicki 2015/16. Uroczysty  charakter spotkania w Parku Tradycji został podkreślony przez przybyłych gości. Prezydent Miasta Rafał Piech i przewodniczący Rady Miasta Adam Cebula podkreślili rolę  organizacji senioralnych w kreowaniu polityki społecznej miasta, podziękowali zarządowi  SUTW  za pracę w minionym roku akademickim i złożyli wakacyjne życzenia seniorom. Gośćmi spotkania byli także II Zastępca Prezydenta Miasta Pani Anna Zasada-Chorab, prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Górnikowska – Zwolak i prof. nadzw. dr Mirosław Wójcik z  Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej imienia Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach oraz niezawodna przyjaciółka Uniwersytetu Pani Jolanta Geppert. Odwiedzili nas także przyjaciele z UTW w Bytomiu i Piekarach Śląskich oraz przedstawiciele Siemianowickiej Rady Seniorów.

Dzięki udziałowi SUTW w konkursie na realizację zadania publicznego: Upowszechnianie kultury i dziedzictwa narodowego wśród mieszkańców Siemianowic Śląskich poprzez organizację imprez, spotkań kulturalnych i innych form działalności kulturalnej zarząd stowarzyszenia zaproponował scenariusz imprezy oparty o silne akcenty regionalne.

Imprezę poprowadzili prezes i wiceprezes stowarzyszenia – Renata Jaroń-Guzy i Michał Płonka. Wystąpili: Chór Siemianowickiego UTW, Zespół Pieśni i Tańca Siemianowice, Zespół Wokalny SCK oraz Chór Związku Górnośląskiego – Koło Michałkowice. Zarząd stowarzyszenia uhonorował okolicznościowymi dyplomami: członków chóru SUTW, sportowców seniorów, którzy brali udział w Igrzyskach Olimpijskich seniorów w Łazach i podziękował Radzie Słuchaczy za całoroczną pracę. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy i goście zasmakowali śląskich specjałów na regionalnej biesiadzie.

SUTW16_001

SUTW16_001
Obraz 1 z 99

 

Michał Płonka

wykład SUTW 016

Jak pracuje Twoje serce

…tego mogli dowiedzieć się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku na kolejnym wykładzie prozdrowotnym, przeprowadzonym przez dr Annę Storch-Uczciwek. Pani doktor specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej i kolejny raz mogliśmy skorzystać z jej wiedzy.  Nasze serce jest zaprogramowane na 100-120 lat, lecz niestety nasze „grzechy” powodują, że czasami wcześniej odmawia nam  posłuszeństwa. Właściwe odżywiane , sport, ruch oraz unikanie używek ma wpływ na nasze serce i jakość życia. To my decydujemy o naszym zdrowiu i samopoczuciu.  Pani doktor pokazała nam jak  zmierzyć tętno bez użycia aparatu, ćwiczenia , które  zobrazowały  jak ruch wpływa na prace serca . Przypomnieliśmy sobie jak udzielić pierwszej pomocy  osobom poszkodowanym,   Szczególnie zwracała uwagę  na nadwagę i otyłość, którą niestety często zauważamy  już u małych dzieci, a to właśnie  te czynniki i brak ruchu mają ogromny wpływ na nasze serce. Odpowiednia  profilaktyka  zwiększa nasze szanse na dobre życie . Dzięki kontaktom z Panią doktor umówiliśmy się na konsultacje kardiologiczne. Kolejny wykład już 07 czerwca , również  prozdrowotny , omówimy problem niedosłuchu, który także  jest chorobą cywilizacyjną.

Wiesława Szlachta

wykład SUTW 016

Olimpiada UTW Łazy

Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku na Olimpiadzie

 

Trzeci Wiek Na Start – pod takim hasłem odbywała się VIII Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych . Głównym organizatorem  Olimpiady był  UTW w Łazach.

21 maja 2016 roku nad Zalewem „ Mitręga” w  Łazach spotkali się  członkowie UTW z całej Polski oraz zaproszeni członkowie z Wiednia i Ukrainy. Po ceremonii otwarcia , zapaleniu znicza i odśpiewaniu hymnu  olimpiady rozpoczęły się konkurencje sportowe.:

– na  Zalewie  „ Mitręga – strzelectwo, kajaki, przełaje rowerowe

– w Parku Wodnym „Jura” – pływanie

– a stadionie  „ Łazowianka” – lekkoatletyka i boule

– w Miejskim Ośrodku Kultury – szachy  i brydż

– w Hali Sportowej  „ Klaudiusz „ tenis  stołowy

– w Zespole Szkół im. R. Gostkowskiego – łucznictwo

Imprezami towarzyszącymi były bezpłatne  badania , masaże i porady medyczne oraz przegląd  zespołów artystycznych UTW, które porwały do tańca wszystkich uczestników.

Była to ogromna impreza o zasięgu już międzynarodowym, bo uczestniczyły reprezentacje UTW z Austrii i  Ukrainy . Łącznie nad zalewem Mitręga spotkało się około 3000 osób. W tym 980 osób zmagało się w zawodach  sportowych. Nasza grupa była bardzo liczna, bo aż 42 osobowa. Aktywnie  braliśmy udział w konkurencjach sportowych : w biegach na 60 i 200 metrów, kolarstwie przełajowym,  tenisie stołowy, wyścigach kajakowych, turnieju  boule, strzelaniu z karabinu pneumatycznego i pływaniu.  Łącznie wystawiliśmy 12 zawodników ,  i wróciliśmy z tarczą, bo w pływaniu Pani  Teresa Rzepecka zdobyła srebrny medal.  Byliśmy też widoczną grupą, dzięki  jednakowym koszulkom a szliśmy pod flagą miasta  i mieliśmy swojego gitarzystę, który towarzyszył  nam we wspólnym  śpiewaniu . Nasz wyjazd był sponsorowany przez Prezydenta Miasta Siemianowic Śląskich. Nasze Stowarzyszenie  złożyło ofertę w konkursie w obszarze sportu i nasz wniosek został pozytywnie oceniony, za co serdecznie dziękujemy.  Oczywiście już przygotowujemy się do  przyszłorocznej olimpiady, bo tam jest wspaniała atmosfera i dobra zabawa.

Wiesława Szlachta

 

igrz15_11

Jedziemy znowu na Olimpiadę do Łaz

To już VIII Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i organizacji senioralnych.

Nasi zawodnicy pod kierunkiem kapitana Wiesławy Szlachty wystąpią w konkurencjach pływackich, biegowych, pchnięciu kulą, przełajach rowerowych, tenisie stołowym, zawodach kajakowych, turnieju Boule oraz strzeleckich.

Reprezentuje nas kadra 13 zawodników, których dopingować będzie 28 kibiców naszego UTW.

Nad całością będzie czuwać pani Prezes Stowarzyszenia. Wyjazd na igrzyska wspomógł grant Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie oraz darowizna ubezpieczyciela.

Impreza będzie miała miejsce 21 maja w Łazach. Nasi słuchacze oprócz udziału w igrzyskach poznają historię i kulturę okolic Łaz (do 1947 gmina Rokitno-Szlacheckie).

Życzymy powodzenia i liczymy na grad medali naszych seniorów.

konc34

Koncert noworoczny 2016

Kończy się wyjątkowo krótki w tym roku karnawał, więc  należy go wykorzystać do samego końca. Nie inaczej bawili się słuchacze Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy spotkali się   na tradycyjnym koncercie noworocznym w Parku Tradycji. Oczywiście sala była wypełniona prawie do ostatniego miejsca, bo i repertuar był  na najwyższym poziomie.

W pierwszej części wystąpili młodzi śpiewacy – studenci Akademii Muzycznej w Katowicach, zaprezentowali oni wspaniałe dobrany repertuar  muzyk klasycznej.  W drugiej części wieczoru wystąpiła nasza rodzima gwiazda, Pani Beata Mańkowska. Jak zwykle Pani Beata porwała salę do wspólnej zabawy i wspólnego śpiewania. I tak rozbawieni słuchacze tanecznym krokiem zakończyli I semestr roku 2015/2016 i rozpoczęli równocześnie w semestr II.  Przypominamy, iż najbliższy wykład  już  16 lutego, będziemy kontynuować zwiedzanie Indii czyli „ Historia Indii- odsłona druga”.

Oczywiście na tak wspaniałym koncercie nie mogło zabraknąć znamienitych gości. Gościliśmy Pana Prezydenta Rafała Piecha, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Adama Cebulę. Nie zabrakło również Państwa Radnych. Kręgi naukowe reprezentowała Pani  prof. Elżbieta  Górnikowska –Zwolak  z Górnośląskiej  Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Mysłowicach. Nie mogło zabraknąć życzeń noworocznych a i lampka szampana w przerwie  była, jak na koncert noworoczny przystało. A później bawiliśmy się już mniej oficjalnie  i bardziej  kuluarowo, ale także śpiewająco. Nasz chór uniwersytecki, który rozpoczął działalność  w pierwszym semestrze wykorzystuje każdą okazję  do śpiewania.

Wiesława Szlachta

Koncert noworoczny 2016