Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

ina1516_26
FacebookTwitterGoogle+Podziel się

6 października 2015 roku w Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa odbyła się inauguracja roku akademickiego naszego UTW. W imprezie wzięli udział nasi słuchacze oraz zaproszenia goście: II Zastępca Prezydenta Miasta Pani Anna Zasada Chorab, Rektor Senior Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Kardynała Augusta Hlonda prof. nadzw. dr Mirosław Wójcik, prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Górnikowska-Zwolak, przedstawiciele Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – prorektor ds. studenckich, współpracy międzynarodowej i rozwoju uczelni dr hab. Marcin Trzęsiok oraz dr Wojciech Stępień, który wygłosił wykład inauguracyjny. Przybyła także Pani Jolanta Geppert – sponsorka naszego UTW, oraz przedstawicielki piekarskiego UTW. Uroczystość miała podniosły charakter, a o  charakter muzyczny zadbał zaprzyjaźniony z nami chór Związku Górnośląskiego – Koło Michałkowice.

MP

 

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2015/16

1384436249-szyb-michal-siemianowice-md

Zarząd Stowarzyszenia Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku informuje słuchaczy, że uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015-2016 odbędzie się

 6 października 2015 r.  o godzinie 16:00

w Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa przy ulicy Orzeszkowej w Siemianowicach Śląskich.

Po imprezie będzie można odebrać indeksy oraz materiały dotyczące I semestru.

 

Zarząd SUTW

SPOTKANIE AUTORSKIE

plakat Oleksa Kotas

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich zaprasza serdecznie

22 września o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Moniką Oleksą oraz Gabrielą Kotas.

Jedną z Pań mogliśmy już gościć w naszej książnicy i tak nam się spodobało, że postanowiliśmy spotkać się jeszcze raz . Monika Oleksa to autorka zbioru opowiadań : „Uśmiech Mima”. W 2011 roku ukazała się jej pierwsza powieść „Miłość w kasztanie zaklęta”, autorka ma także na swoim koncie książki „ Ciemna strona miłości”, „ Samotność ma twoje imię”. Pani Monika to osoba obdarzona niezwykłą wrażliwością , kocha język angielski, jest doskonałym obserwatorem, zaś efekty owych obserwacji z powodzeniem wykorzystuje na kartach swoich książek. Jak sama mówi pisanie jest jej pasją od zawsze. Urodziła się i mieszka w Lublinie. Nasz drugi gość – Pani Kotas, która notabene urodziła się i wychowała w Siemianowicach doskonale odnalazła się w poezji, jest domatorką rozkochaną w otaczającym nas świecie, pełną optymizmu, taka też jest jej poezja….dojrzała, momentami nostalgiczna, pełna zachwytu nad światem, który jest kwintesencją piękna.   Już niebawem będziecie mogli spotkać się z tymi dwiema niesamowitymi i pogodnymi autorkami w naszej książnicy, bliżej poznać ich twórczość, porozmawiać i zakupić ich książki z pamiątkowym autografem . ZAPRASZAMY , wstęp bezpłatny.

MBP

Zakończenie roku akademickiego

miejsce_przyjazne_seniorom

Zarząd Stowarzyszenia Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku


Zaprasza słuchaczy na uroczystość zakończenia roku akademickiego 2014/15 w dniu 16 czerwca 2015 roku do Parku Tradycji Hutnictwa i Górnictwa na godzinę 16:00.

Przewidujemy bogaty program i poczęstunek dla słuchaczy SUTW.

ZAPRASZAMY!

 

Medale słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

igrz15_03Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku w sobotę 16 maja wczesnym rankiem wyruszył na Olimpiadę. Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku odbyła się już po raz siódmy w pobliskich Łazach koło Zawiercia. Siemianowicki UTW uczestniczył już drugi raz w Olimpiadzie i w tym roku wróciliśmy z tarczą, bo z dwoma srebrnymi medalami. Uniwersytet reprezentowało 30 osób, z czego 15 osób było zawodnikami w różnych kategoriach sportowych i czynnie uczestniczyło w zmaganiach. Walczyliśmy w zawodach lekkoatletycznych, pływackich, tenisie stołowym, zawodach kajakarskich, turnieju boule (gdzie nasza koleżanka doszła do ćwierćfinału i niewiele brakowało do medalu) oraz wyścigach rowerowych. I to właśnie w tej konkurencji odnieśliśmy sukces – dwa srebrne medale w dwóch grupach wiekowych (których, nie podamy). Panie Krystyna Ligocka i Wiesława Szlachta zdobyły srebro. A właściwie to wszyscy wróciliśmy z medalami, bo każdy z zawodników otrzymał medal za uczestnictwo. Oczywiście świetnie się bawiliśmy (co widać na zdjęciach), pogoda nam dopisała, humory również, nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie.

W Olimpiadzie brało udział pięćdziesiąt Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego kraju, łącznie około 3000 osób bawiło się w Łazach na wspaniałej imprezie integracyjnej. Wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy i hymn Olimpiady, nie mogło także zabraknąć olimpijskiego znicza, który został zapalony przez organizatorów. Był także przemarsz zawodników. Nasze miasto było godnie reprezentowane, maszerowaliśmy pod flagą miasta w ślicznych pomarańczowych koszulkach, które także wyróżniały nas wśród innych uniwersytetów. Przygotowujemy się już do wyjazdu za rok, a zawodnicy zaczynają trenować, bo za rok mamy apetyty na złote medale. Nasz wyjazd na Olimpiadę odbył się przy częściowym wsparciu finansowym Prezydenta Miasta – Stowarzyszenie otrzymało grant na ten cel.

O diecie bezglutenowej w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku czyli wykład p. Magdaleny Kaczmarskiej pt.”Bezglutenowo czyli smacznie i na czasie”

gotowanie1Czasem dolegliwości zdrowotne zmuszają nas do zmiany diety na bezglutenową.

Dieta bezglutenowa to sposób odżywiania wykluczający z pożywienia białko znane jako gluten. Gluten znajduje się przede wszystkim w zbożach-pszenicy, życie i jęczmieniu. Oprócz tego dodawany jest powszechnie do jedzenia celem podniesienia walorów smakowych lub jako rodzaj konserwantu.

Przejście na dietę bezglutenową nie jest skomplikowane.

Dietę najlepiej rozpocząć od detoksykacji- cały dzień małymi łyczkami pijemy tylko wodę celem nawilżenia organizmu.

Dieta obejmuje: warzywa, owoce, mleko i nabiał, napoje ( kawa,herbata), jaja, kukurydzę, ziemniaki, orzechy, fasole, groch, mięso i ryby. Wszystkie produkty w formie czystej, nieprzetworzonej, bez żadnych dodatków.

Dowiedzieliśmy się także co to jest celiakia, która powoduje nieodwracalne uszkodzenia w jelicie cienkim w czasie spożywania glutenu i innych protein, które znajdują się w zbożach.

Nawet jeżeli nie chorujemy na celiakię, rezygnacja z glutenu może sprawić cuda dla naszego zdrowia.

Wartości odżywcze zawarte w pokarmie glutenowym możemy łatwo pozyskać z innych źródeł.

Wspaniale właściwości pro-zdrowotne mają: cebula, czosnek, cynamon, imbir, kurkuma, kokos.

Ważne jest abyśmy zwiększyli ilość spożywanych świeżych warzyw i owoców i w ten sposób pomogli swojemu organizmowi oczyścić się ze zbędnych produktów przemiany materii.

Jedzmy 5 mniejszych posiłków dziennie. W piramidzie żywieniowej jaka jest dla nas zalecana, produkty zbożowe powinny być na samym czubku.

Nie musimy wyrzekać się całkowicie wszystkich ulubionych słodyczy. Najlepiej jednak samemu przygotować je w domu. Zamiast mąki do wypieków możemy np. wykorzystać zmielone migdały.

Suplementy diety (witaminy) mogą też zawierać gluten. Dlatego używajmy np. zamiast syntetycznej Wit.C wyciąg z róży.

Joanna Zawadzka – Słuchaczka SUTW